logo obce Silůvky

Obec Silůvky

Vítejte na oficiálních stránkách obce Silůvky, ležící přibližně 15 km jihozápadně od Brna.

  • Číst více...

    Dle dochovaných pramenů byla tato oblast osídlena již asi 3000 let př. n. l., o čemž svědčí nálezy moravské malované keramiky. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1277. Katastr obce má rozlohu 600 ha a je velmi pestrý a členitý. Zajímavostí jsou agrární terasy a kamenné meze na místech bývalých vinohradů. Krajinnými dominantami jsou kopce Štikov (335,5 m n. m.), Babí hora ( 354,8 m n. m.), Velká Horka (321 m n. m.) a trojmezí obcí Silůvky-Hlína-Prštice (418 m n. m.).

    Historie naší malé vesničky se vyvíjela různě, někdy se dařilo lépe, jindy místní zažívali krušné časy.Obyvatelé obce se v minulosti vedle zemědělství věnovali ovocnářství, vinařství, rybníkářství a řemeslům. O tom vypovídá i obecní znak Silůvky znakvytvořený podle staré pečetě pečeť z r. 1642 z roku 1642. Již od středověku se zde pěstuje vinná réva. Místní ovoce a zelenina byly díky železnici, která v roce 1870 spojila obec se světem známy na trhu ve Vídni, neboť zde až do 2. světové války pravidelně stavěly rychlíky mezi Brnem a Vídní. V katastru obce se v minulosti také nacházely dnes již zaniklé 3 rybníky – Hluboký, Plouzek a Žabinec.V roce 1783 vystavěla obec jako jedna z prvních v okolí školu a v roce 1887 byla v obci založena spisovatelem V. K. Jeřábkem obecní knihovna.

    Dnešních téměř 800 obyvatel žije bohatým kulturním, společenským a sportovním životem plným různých akcí, které pro ně připravují místní dobrovolné organizace a spolky. Pracuje zde několik organizací: Sbor dobrovolných hasičů (založen r. 1897), TJ Sokol (založen 1910), Jednota Orel (založena 1919), FC Silůvky (založen 1928), skautský oddíl Sokolík (založen 1945).V centru obce od roku 1850 stojí zvonice Sv. Anny, která je patronkou obce. V Silůvkách také od roku 1921 pracuje sbor Českobratrské církve evangelické,který zde má svůj kostel. V obci je zaveden plynovod, vodovod a kanalizace s čistírnou odpadních vod. Obec Silůvky vybudovala v roce 2014 Dům s pečovatelskou službou (DPS Silůvky).Část katastru obce Silůvky je součástí přírodního parku Bobrava, prochází zde značená turistická cesta a síť cyklostezek. .Ostatně,můžete se o tom přesvědčit, ať už obec navštívíte osobně jako turisté , nebo pouze virtuálně prostřednictvím naší fotogalerie. Pokud v Silůvkách již bydlíte nebo se sem hodláte přestěhovat, jistě vám přijdou vhod informace z obecního úřadu či adresář důležitých kontaktů.

Co je nového

AKCE “Vánoční Jarmark”JE Z DŮVODŮ NAŘÍZENÍ VLÁDY ZRUŠENA! Ale přesto Vás srdečně zveme na prodej již připravených jídel a zákusků před Orelský klub v sobotu od 13.00 Hod.

AKCE “Vánoční Jarmark”JE Z DŮVODŮ NAŘÍZENÍ VLÁDY ZRUŠENA  Avšak v sobotu od 13.00 hodin bude probíhat před Orelským klubem prodej již připraveného jídla a zákusků bez možnosti konzumace na místě. S sebou si můžete odnést: – zabíjačkové pochoutky(jitrnice, jelita, tlačenku) od Radka Horáka – skvělé domácí zákusky od Áji Kačírkové -mysliveckou kuchyni od místních myslivců, […]

Pozvánka Mikuláš

Vážení rodiče, máte-li zájem, aby na vaše děti 5. prosince přišla návštěva z nebe a pekla, pošlete email na adresu: ondrakacirek51@gmail.com.

Nový jízdní řád od 12. prosince 2021

Po skončení výluky jezdí vlaky  až do 11. prosince 2021  podle standartního jízdního řádu, který  najdete zde  nebo zde. Autobusové jízdní řády – linka 510  a linka 154. Nejnovější video z rekonstrukce a elektrifikace tratě Horní Heršpice – Střelice najdete zde  a zde. Od 12. prosince 2021 platí nový jízdní řád – zde. Tabuli s odjezdy […]

Koláč pro hospic – video

Podívejte se na video, které jsme natáčeli pro účely Koláče pro hospic 2021 Video najdete zde.

Pieta za zemřelé hasiče z Koryčan

Přesně v pravé poledne v neděli 19. září 2021 uctili hasičské jednotky po celé České republice památku dvou zesnulých dobrovolných hasičů, kteří zahynuli ve středu při tragickém výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. I hasiči ze Silůvek se přidali k této akci a nastoupili před zbrojnicí i s technikou se zapnutými majáky.

Všechny aktuality >>>