• 22.3.2020
  • 17:00

Matěj Ptaszek je první Evropan, který strávil coby spisovatel, fotograf a
bluesový hudebník více než dvacet měsíců v odlehlé části divokého
kolumbijského departamentu Antioquia. Zatím co o víkendech hrával blues po Medellínských hospodách, tak v normálních dnech žil na poslední tradiční kovbojské vesnici celého hispánského světa v obci Concepcion, kde intenzivně pracoval na svých dvou cestopisných knihách. Coby vystudovaný fotograf (SUPŠ 1997-2001) pořídil v zemi magického realismu unikátní umělecké reportáže ze života místních vaquerů- kovbojů. Jaké to je ocitnout se uprostřed nefalšovaného divokého západu a být akceptován drsnými horskými honáky dobytka, kteří mezi sebe jen tak někoho nepřijmou? Jaké to je, když jste
obklíčeni vojáky po útoku povstalců gerily ELN uprostřed partyzánské
oblasti? Jaké pocity vás svírají, když se nacházíte na území neblaze
proslulé povstalecké skupiny FARC mimo kontrolu vlády? Co se vám honí hlavou, když vám velitel super elitní policejní jednotky GOE zabavuje fotografie z návštěvy nejkontroverznějšího vrcholného politika země, nebo když v horách narazíte na nefalšovaného zlatokopa, který rýžuje zlato v řece jako z románu Jacka Londona? Na to vše se můžete zeptat dobrodruha Matěje Ptaszka.

Matěj Ptaszek strávil na jihu Ekvádoru a v Kolumbii v Antiockém departamentu tři a čtvrt roku a napsal tam dvě knihy: „Posekej si ten trávník, nejsou vidět hadi“ (nakladatelství Galén 2016) a „Reportáže z rozervaného ráje“(nakladatelství Galén 2018). Nyní se věnuji besedám v knihovnách a koncertování.

https://hradec.rozhlas.cz/dobrodruzne-cestovani-za-kovboji-s-matejem-ptaszke
m-neresi-se-budoucnost-zije-se-7787113